5 filmów, które dają do myślenia

Jeśli zastanawiasz się nad tym co zrobić ze swoim życiem to z pewnością warto je obejrzeć.

Zważywszy na pogodę, ciemne dni i mróz za oknem może się zdarzyć, że mając wolny czas zechcesz zostać w domu. Nie da się też wykluczyć, że w tym czasie zechcesz obejrzeć film. Właśnie – jakiś film – tylko jaki? Wartościowy? Motywujący? Zmieniający punkt widzenia? Zachęcający do działania?

Chcę uprościć Ci ten wybór. Jeśli nie są Ci znane poniższe tytuły to z całą pewnością warto je poznać. To moja subiektywna lista 5 filmów, które warto zobaczyć, jeśli zastanawiasz się nad tym co zrobić ze swoim życiem.

1. Wszystko za życie (Into the Wild)

Wszystko za życieChris – główny bohater goniąc swe marzenia, próbuje uciec od znienawidzonej codzienności, od pełnych cierpienia relacji z bliskimi, od samego siebie… W oddaleniu od bliskich ostatecznie płaci najwyższą cenę – umiera. Pozostawia nas z refleksją, do której doszedł u kresu swych dni:

Szczęście jest autentyczne tylko wtedy, gdy się nim dzielisz.

Chris odrzucił kapitalizm – nacisk na pieniądze, status społeczny i wykształcenie. Realizował swoje najskrytsze pasje. Czy umarł spełniony?

Obraz dopełnia świetna muzyka, a także wypowiedzi skłaniające do refleksji…

Jedynym, co daje morze, są porywiste podmuchy wiatru. I czasami szansa na poczucie się silnym. Nie wiem za dużo o morzu, ale wiem, że tak to już z nim jest. I wiem też, jak ważne jest w życiu niekoniecznie, żeby być silnym, ale żeby czuć się silnym, zmierzyć się z samym sobą choć raz, choć raz znaleźć się w pierwotnym położeniu człowieka, całkowicie oślepiony i głuchy, bez niczego, co może ci pomóc, mając tylko ręce i własną głowę.

2. Choć goni nas czas (The Bucket List)

choc_goni_nas_czasW tym filmie głównych bohaterów (Jack Nicholson i Morgan Freeman) czas goni dobitne.

Ich drogi splatają się w szpitalu – mechanika i miliardera dzieli wiele, a łączy jedno – wiedza o raku i czyhającej tuż za rogiem śmierci. Pragnienie spełnienia wszystkich „zaległych” marzeń bierze górę – tak rozpoczyna się wyścig z czasem – zabawny, a kiedy trzeba wzruszający.

Ciekawostką jest, że za sprawą filmu spopularyzowane zostało wyrażenie „bucket list”, będące angielskim określeniem listy rzeczy do zrobienia przed śmiercią. Wywodzi się ono z angielskiego idiomu „kick the bucket” co po polsku znaczy tyle samo co „kopnąć w kalendarz”.

Kopalnią pomysłów, które możemy wykorzystać budując własną listę znajdziemy w serwisie Bucketlist.org – jedne z najpopularniejszych inspiracji to: pływanie z delfinami, nauka języka obcego czy też zobaczenie na własne oczy zorzy polarnej.

Jeżeli zaciekawił Cię ten temat to przy okazji polecam przesłuchanie angielskiego podcastu „Thing To Do Before You Die” z serwisu Deep English.

  • RESTART - BLOG STECZNIAK.PL PONOWNIE DOSTĘPNY!
3. W pogoni za szczęściem (The Pursuit of Happyness)

w_pogoni_za_szczesciemAutentyczna historia Chrisa Gardnera (Will Smith), który utopił oszczędności próbując dorobić się jako akwizytor. W filmie widzimy jego zmagania – zaradność i determinację w dążeniu do poprawy losu syna.

Gardner osiąga upragniony cel – bez grosza przy duszy i bez dyplomu prestiżowej uczelni – zostaje maklerem.

Pokonując tą drogę zmaga się jednak z szeregiem przeciwności. W jednym z dialogów słyszymy np. jak brutalnie ucina marzenia synka o karierze koszykarskiej, twierdząc że lepiej zarzucić nierealny plan od razu niż później boleśnie się rozczarować – w porę się reflektuje mówiąc synowi:

Nigdy nie daj sobie wmówić, że nie możesz czegoś zrobić. Nawet gdybyś usłyszał to ode mnie.

4. Droga do szczęścia (Revolutionary Road)

w_drodze_do_szczesciaTen film ma wiele głębi. Młodzieńcze marzenia, wiara w moc dokonania wszystkiego przeplatają się z ludzką tchórzliwością, brakiem wiary w siebie oraz trwaniem w strefie komfortu.

Małżeństwo, domek na przedmieściach, samochód na raty, praca w biurze. April i Frank Wheelerowie (Kate Winslet, Leonardo DiCaprio) mają porządek i spokój – jednak czy to jest to co chcieli osiągnąć w życiu? Co z jej marzeniami o aktorstwie i jego zawodowymi aspiracjami? Czy naprawdę chcą się wyrwać ze schematu?

W znalezieniu odpowiedzi na te pytanie pomaga widzowi „szalony” syn sąsiadów, który swym bezpośrednim spojrzeniem doskonale demaskuje obłudę.

5. Whiplash

whiplashDroga przez piekło – tak najkrócej można określić to przez co przejdzie młody i ambitny perkusista pragnący za wszelką cenę dołączyć do czołówki najwybitniejszych artystów muzyki jazzowej. Droga ta jednak nie będzie oczywista – film pełen jest dwuznaczności i nieoczekiwanych zwrotów. Pot i łzy, a nawet krew z pokaleczonych dłoni będą niczym wobec bólu urażonej dumy oraz skołatanych emocjonalną manipulacją nerwów młodego muzyka. Jak zakończy się pojedynek ucznia z mistrzem? Podobnie jak w przypadku filmu „Wszystko na życie” ten film warto nie tylko obejrzeć – warto w niego się wsłuchać, ponieważ muzyka która mu towarzyszy jest pierwszorzędna.

Podobało się?

Po obejrzeniu daj znać w komentarzu, który z listy 5 filmów, które dają do myślenia wywarł na Tobie największe wrażenie. Koniecznie poleć tytuł, którego Twoim zdaniem nie wolno przegapić! 🙂

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz